Miercuri 14 Mar 2018 - 23 Mai 2018 Inscrierile s-au incheiat
Judet: BUCURESTI
Localitate: Sector 1
Formular indisponibil
”Miercuri Seara...Ma Intalnesc...Cu Tine si Cu Mine”

Ateliere de Cunoastere si Dezvoltare Personala

”Miercuri Seara...Ma Intalnesc...Cu Tine si Cu Mine”

6 ateliere stabilite în zilele de miercuri, 1 dată la 2 săptămâni, începând cu ora 18,30-21,30

= GRUPA ACEASTA A FOST ÎNCHISĂ (va adăuga noi membri doar dacă se vor retrage dintre cei deja înscriși) =
= SE VOR FORMA GRUPE NOI ÎN LUNA IUNIE 2018 ȘI SEPTEMBRIE 2018 =

”A trăi înseamnă a te cunoaște pentru a te adapta, rămânând tu însuți !”

Temele principale ale acestor ateliere de dezvoltare personală sunt:

Cum cred eu că sunt - Cum mă percep alții
Cum îi vedem pe ceilalți
Relațiile
Cum mă comport
Rolurile din viața noastră și ce îmi spun ele
Scenariile noastre de viață
Asertivitatea - Stima de sine - Comunicarea
Măștile pe care le port
Cum aleg să merg mai departe

Împreună vom trece prin etapele de:
- conştientizare a felului propriu de a fi, a descoperirii propriei persoane, a conştientizării propriilor probleme;
- descoperire a legăturilor dintre alegeri, comportamente şi moduri de a gândi;
- redescoperire a abilităţii de a-ţi recunoaşte propria putere, propriile resurse de a fi apt să te reinventezi, de a te aprecia şi respecta mai mult.
Toate acestea prin metode cognitiv-comportamentale, raţional-emotive, experienţiale, ericksoniene, de relaxare şi hipnoză clinică, art-terapie şi psihodramatice, care duc la:
- înțelegerea dinamicii personale a modului propriu de relaționare și interrelaționare prin joc de rol, în care mă observ pe mine în întâlnirea cu celălalt;
- descoperirea tiparelor relaționale în diverse situații sociale, profesionale, familiale, prin metode psihodramatice, sociometrice (cum mă poziționez  față de ceilalți);
- înțelegerea dinamicii creativității și spontaneității, precum și accesarea potențialului creativ prin punerea în scenă a unor situații reale sau imaginare, în care să experimentăm rolul de actor, regizor și observator al propriilor creații și continuturi psihice;
- întelegerea atitudinilor și reacțiilor emotionale, cognitive și actionale.

Oamenii au parte de schimbări majore în viaţă. Poate fi vorba despre dificultatea de a se înţelege pe ei şi pe cei din jurul nostru, destrămarea relaţiilor, sănătate, o noua carieră, pierderea locului de muncă, sau chiar înrăutăţirea situaţiei financiare. În aceste momente avem nevoie de adaptare, de flexibilitate.
Şi de ce nu şi de un sprijin, de o idee, de o îndrumare.
Vei descoperi pe tine în alții și pe alții în tine, prin dialog, monolog, joc de rol, desen, sharing, feed-back, împărtăşiri, atom social, tehnici din teatrul psihodramatic, artterapie, analiză-asociere liberă ş.a.
Vei simți și experimenta toate acestea într-un mediu confidenţial, suportiv şi securizant, susținut și condus de cel puțin un profesionișt în aceste domenii ale psihoterapiei și terapiilor integrative.
Te așteptăm!